Antares AVM

Proje Bilgisi

  • Yapım Tarihi

    2017

  • Kategori

    KOJENERASYON ve TRİJENERASYON SANTRALLERİ

TRES ENERJİ
ANTARES AVM TRİJENERASYON SANTRALİ


Yapılan Firma : Tres Enerji Hizmetleri San Tic. A.Ş.

Yapım Yılı :  2017

Proje Gücü : 5MVA

Açıklama :

ATR GRUP olarak 2017 yılında yapılan çalışmalarla Ankara Antares AVM Trijenerasyon Santrali projesi kuruldu.
Trijenerasyon Santrali 14 MVA kurulu gücündeki alışveriş merkezinin zemin katında 425 m² kapalı alan 400 m² açık alan da inşa edildi.

Santralde 2MW gücünde iki adet Borusan marka motor kullanıldı. Firmamız tarafından santral yüksek gerilim, alçak gerilim, yangın algılama sistemi, havalandırma sistemi, CCTV sistemi çalışmaları yapıldı.

Motordan çıkan atık ısının atık ısı kazanında depolanmasıyla kazandaki 93º su High Temperature Radyatör ve Eşanjörler de ısıl işleme uğramaktadır. Isıl işleme uğrayan su “ Sıcak Su Müşteri Kollektörü” ne 80º  olarak alışveriş merkezi kapalı çevrim merkezi ısıtma sistemine dahil olmaktadır. Merkezi ısıtma sistemi döngüsünden “ Sıcak Su Müşteri Dönüş Kollektörü” ne 60º olarak gelen su tekrar santral kapalı çevrimine dahil olmaktadır.

Alışveriş merkezi merkezi soğutma sisteminde ise atık ısı kazanından çıkan su LT Radyatör ve Eşanjörde ısıl işleme uğradıktan sonra ABS Chiller ve Soğutma Kulelerinde ısıl işleme uğradıktan sonra “ Soğuk Su Müşteri Gidiş Kollektörü” ne 30º sıcaklıkta su olarak alışveriş merkezi merkezi soğutma sistemine dahil olmaktadır. Merkezi soğutma sisteminden dönen su “ Soğuk Su Müşteri Dönüş Kollektörü” ne 37º sıcaklıkta gelerek santral döngüsüne tekrar dahil olmaktadır.